ISSN 1804-6371
 
 

Riziko vzniku dalších primárních nádorů u pacientů s úspěšně vyléčenou rakovinou varlat

Rakovina varlat je jednou z nejlépe léčitelných forem nádorových onemocnění, pacienti však musí být po odstranění nádoru pravidelně monitorováni kvůli případnému návratu nemoci, obvykle prostřednictvím CT. Typická série 13 vyšetření během 5 let znamená pro pacienta celkovou dávku radiace přibližně 260 mSv. Tým autorů z University of Ottawa ve své studii publikované v Journal of Clinical Oncology proto hodnotil riziko vzniku dalších malignit u rozsáhlé skupiny pacientů, kteří podstoupili úspěšnou léčbu této nemoci.


Autoři vycházeli ze záznamů Ontarijského onkologického registru v letech 1991 až 2004. Vyloučeni byli pacienti diagnostikovaní ve věku pod 18 let, s předcházejícími jinými malignitami a ti, kteří podstoupili radioterapii. Jelikož je známo, že další nádor se vyvine minimálně 5 let po expozici záření, i pacienti, kteří byli diagnostikováni nebo zemřeli do 5 let od diagnózy rakoviny varlat, byli taktéž z hodnocení vyloučeni. Výsledná kohorta zahrnovala 2 569 mužů s průměrným věkem při diagnóze 34,7 let a s mediánovým časem sledování 11,2 let.

Dostupná data ukázala, že 97,8 % pacientů podstoupilo alespoň jeden CT scan během 5 let od diagnózy. Mediánová dávka záření byla 110 mSv při rozsahu 0–446 mSv.

Klíčovým bodem studie však bylo hledání pacientů, u nichž se objevil (více než 5 let od diagnózy rakoviny varlat) nádor v oblasti břicha a pánve. To se stalo celkem u 14 pacientů; většinou se jednalo o nádory kolorekta nebo ledvin. Při porovnání těchto pacientů se zbytkem kohorty nebyl zjištěn rozdíl v průměrné dávce záření; stejně tak nebyl zjištěn vztah mezi expozicí záření a dobou do vzniku dalšího nádoru.

Autoři ovšem také poznamenávají, že mediánová dávka záření, kterou pacienti ve studii obdrželi, je vyšší než u mnoha z lidí, kteří přežili bombové útoky v Hirošimě a Nagasaki. Proto je výzkum rizika vzniku dalších nádorů díky ozařování při diagnostických vyšetřeních varlat zcela relevantní, přestože je toto riziko velmi nízké.

Další informace

1.9.2011 Zdroj: ecancermedicalscience.com


Zpět

 
 

Mužík J., Dušek L., Babjuk M., Kubásek M., Fínek J., Petruželka L. Uroweb – webový portál pro analýzu a vizualizaci epidemiologie, diagnostiky a léčby urologických malignit [online]. Masarykova univerzita, Brno, 2024. [cit. 2024-12-03]. Dostupný z WWW: http://www.uroweb.cz. ISSN 1804-6371. Verze 1.6d.